Viegli lasīt

Ikšķile - Daugavas lībiešu valodā nosaukums “ÜKS KÜLA” nozīmē- “viens ciems” vai “pirmā apmetne”.

Jau no 9.gs. te bijis lībiešu ciems pie Daugavas.

1185.gadā šeit uzmūrēta pirmā mūra celtne Baltijā – Livonijas bīskapa pils kapela jeb baznīca. Līdz 1202. gadam šeit bija Livonijas bīskapa sēdeklis. 

Novada veidošanās pirmsākumi meklējami 13.gs.sākumā, kad Ikšķiles pils feodālis Konrāds fon Meiendorfs sāka pakļaut apkārtējās teritorijas.

Ikšķiles novada teritorija  ir 130  km², tai skaitā  8,6 km² aizņem Ikšķiles pilsēta.

Ikšķiles pilsēta atrodas Daugavas upes labajā krastā, 25 km no Rīgas un 7 km attālumā no Ogres.

Ikšķiles apkaimē ir maigas ziemas,  jo ūdens tuvums būtiski ietekmē apkaimes klimatu, mazinot gaisa temperatūras kontrastus ziemā un vasarā.

Neskatoties uz Rīgas tuvumu un samērā blīvu apdzīvotību, Latvijas apstākļiem mežu īpatsvars Ikšķiles lauku teritorijā ir tuvu Latvijas vidējam, apmēram 42% no teritorijas. Pavisam šeit ir 5875 ha mežu. Daļa no mežiem Zilo kalnu apvidū veido Ogres pilsētas zaļo zonu un iekļauti dabas parkā " Ogres Zilie kalni".

Pēc Rīgas HES ūdenskrātuves uzpludināšanas 20.gs.70.gados iekonservētās baznīcas drupas apskatāmas uz izveidojušās salas, kas nosaukta Svētā Meinarda vārdā.

1992.gada 17. decembrī Ikšķilei piešķīra pilsētas tiesības.

1997. gadā  Ogres rajona Ikšķiles pilsēta tiek apvienota ar Ogres rajona Tīnūžu pagastu un izveidota Ogres rajona Ikšķiles pilsēta ar lauku teritoriju (lauku teritoriju veido Tīnūžu pagasts).

2004. gadā  Ikšķiles pilsētas ar lauku teritoriju dome pieņem lēmumu par Ikšķiles novada izveidošanu. Iedzīvotāju skaits- 6403.

2007. gadā  Ikšķiles novads pēc Latvijas Administratīvi teritoriālā iedalījuma projekta apstiprināšanas saglabā savu neatkarību kā patstāvīgs novads.

Ikšķiles novadā ir apdzīvotas vietas: Tīnūži, Turkalne, Ceplīši, Dobelnieki, Kalnāji, Elkšņi.

Mūsdienās Ikšķile ir viena no prestižākajām dzīvesvietām Rīgas pievārtē, kas izceļas ar sakoptu vidi, 2018. gadā sasniedzot 10 000 iedzīvotāju lielu skaitu. 

Ikšķiles novada ģērbonis

Ikšķiles ģerbonis