Lietišķās mākslas studija "Tīna" sniedz otro elpu senajiem krēsliem

Tīna

Kopš 2015.gada Tīnūžu tautas namā darbojas lietišķās mākslas studija „Tīna”. Lai arī tās darbošanās galvenokārt saistīta uz aušanu, jau 2019. gadā ”Tīna” plašākai publikai prezentēja un demonstrēja  priekšautu kolekciju „Tīnūžu muižas meitu košums”.  Šogad studijas “Tīna” dalībnieces pieņēmušas jaunu izaicinājumu- piedalīties Siguldas novada Kultūras centra rīkotajā Tautas lietišķās mākslas izstādes ”LATVJU RAKSTI. CITĀDĪBA” konkursā, kas noritēs 2022. gada februārī Siguldas novada kultūras centrā “Siguldas devons”.
Tā kā konkursa nolikumā bija minēts, ka darbā jāatklāj tautas lietišķās mākslas tradicionālās un mūsdienīgās izpausmes, studijas dalībnieces nolēmušas restaurēt seno  krēslu tekstila daļas ar mūsdienīgiem un asimetriskiem akcentiem. Kā atklāja studijas vadītāja Ilze Kupča-Ziemele, speciāli šim konkursam tika sagādāti 19.gadsimtā veidoti četri krēsli un galds. Mēbeles izvēlētas, konsultējoties ar kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītāju Kasparu Špēli, kurš sniedza plašu informāciju par senajām mēbelēm Tīnūžu muižā.
Darbu sarakstā kā pirmais bija uzmanīgi noņemt oriģinālos krēslu apdares audumus. Tos topošā restauratore Guna iespēju robežās restaurēs, lai varētu ievietot rāmītī un būs komplektā ar krēsliem un galdu.  Savukārt pārējās studijas dalībnieces gatavoja krēslu jaunās tekstila daļas un galdautu- no vecmāmiņas pūralādes sagādātā galdauta izgrieza mežģīņu rakstu, to speciālā tehnikā uzdrukāja uz cita galdauta un šur tur akcentam izšuva rozītes. Vēl tika uzausta krēslu apdares pīnīte, kura ne tikai paslēps skavojumu, bet arī piešķirs pabeigtības iespaidu un mēbele izskatīsies greznāka.

Tīna

Tīna

Tīna

Tīna

tīna

tīna

Tautas lietišķās mākslas izstādē  ”LATVJU RAKSTI. CITĀDĪBA” piedalīsies studijas un mākslinieki no visas Latvijas. Jācer, ka studijas „Tīna” veidotais darbs pārsteigs ne tikai skatītājus, bet arī konkursa žūriju, un tas saņems augstu novērtējumu.

Savukārt 3.septembrī lietišķās mākslas studijas „Tīna” vadītāja Ilze Kupča- Ziemele   piedalījās vienā no pasākumiem “Satiec savu meistaru”, kurā dalījās pieredzē, kā restaurēt vecu krēslu tekstildaļas. Pasākuma  “Satiec savu meistaru” būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm.