BALTKRIEVIJAS STOĻINAS RAJONS

 

 

 

 

 

 

Informācija par rajonu: 3342 km²

Iedzīvotāju skaits: 73 745

BALTKRIEVIJAS STOĻINAS RAJONS
BALTKRIEVIJAS STOĻINAS RAJONS

Stoļinas rajona Izpildkomitejas priekšsēdētājs Grigorijs Protosovisckis.

BALTKRIEVIJAS STOĻINAS RAJONS

Stoļina (baltkrievu: Столін) ir pilsēta Baltkrievijā, Brestas apgabalā, Stoļinas rajona centrs pie Gariņas upes.

BALTKRIEVIJAS STOĻINAS RAJONS

Rakstos pirmoreiz minēta 12. gadsimtā. 16.gs. atrodas Rečas Pospoļitas sastāvā. Pēc Polijas otrās dalīšanas 1793. gadā Stoļina iekļāvās Krievijā. No 1921. līdz 1939. gadam tā atradās Polijas sastāvā. 1939. gadā Stoļinu ieņēma PSRS karaspēks. Otrā pasaules kara laikā to ieņēma vācu karaspēks. Pēc Otrā pasaules kara - Baltkrievijas PSR sastāvā. No 1991. gada - Baltkrievijā.

BALTKRIEVIJAS STOĻINAS RAJONS

Sadarbība:

2012.gadā noslēgta Baltkrievijas pilsētas Stoļinas un Ikšķiles novada pašvaldības vienošanās par sadarbību.

2013.gadā noslēgts sadarbības līgums.

2013., 2014., 2015.gadā Novada svētku ietvaros viesojās vokāli instrumentālais ansamblis „Brīze”.


Notikumi:

Ikšķiles novadu apmeklē delegācija no Baltkrievijas

Ikšķiles novada svētku ietvaros no 9.līdz 12.augustam pašvaldībā viesojās Baltkrievijas pilsētas Stoļinas delegācija. Šoreiz novadu apciemoja Tautas mūzikas ansamblis „Brīze”, kā arī Stoļinas rajona vadības pārstāvji. Šī bija otrā sadraudzības pilsētu pārstāvju tikšanās Ikšķiles novadā.

9.augustā baltkrievu delegācija apmeklēja Ikšķiles tautas namu un tikās ar Ikšķiles novada jauniešu kora „Soare” dalībniekiem. Apzinot kopējās intereses, Tautas mūzikas ansambļa „Brīze” vadītājs Vaitehovskis Fjodors izteica cerību, ka tiks turpināta sadraudzība un jauniešu koris „Soare” nākamajā gadā varētu viesoties Baltkrievijā.

10.augustā par godu svētkiem domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš aicināja uz oficiālo pieņemšanu baltkrievu delegācijas vadību- Dzemko Alekseju, Stoļinas rajonadeputātu valdes priekšsēdētāju, Karpļjuku Mihailu, Stoļinas rajona izpildkomitejas Administrācijas un kontroles nodaļas vadītāja vietnieku, Zarubu Vadimu, Stoļinas rajona publiskās organizācijas "BaltkrievijasRepublikasjaunatnessavienība" pirmo sekretāru un Vaitehovski Fjodoru,Tautas instrumentālās mūzikas ansambļa "Brīze" vadītāju. Pieņemšanā piedalījās arī domes deputāti un mūsu novada uzņēmēji, kuri ieguldīja savu artavu novada svētku organizēšanā. Oficiālās pieņemšanas laikā tika noslēgts sadarbības līgums ar Stoļinas rajonu. Ņemot vērā abu pušu interesi, līgums paredz padziļināt un paplašināt sadarbību galvenokārt kultūras, sporta, tūrisma un izglītības jomā. Kā uzsvēra Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš, mūsu tautām ir daudz kopēja, tādēļ tālākā sadarbība noteikti nesīs pozitīvus rezultātus.

Pēc pieņemšanas notika dažādas diskusijas par tālākām sadarbības iespējām, kuras tika organizētas pa noteiktām jomām. Sarunas risinājās ne tikai vadības līmenī,- ar Stoļinas rajona publiskās organizācijas "Baltkrievijas Republikas jaunatnes savienība" pirmo sekretāru Zarubu Vadimu tikās Ikšķiles novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Indra Leja, Agneta Briģe no Ogres un Ikšķiles tūrisma attīstības aģentūras, kā arī brīvprātīgie jaunieši. Savukārt Tautas instrumentālās mūzikas ansambļa "Brīze" vadītājs Vaitehovskis Fjodors apmeklēja Ikšķiles mūzikas un mākslas skolu, kur kopā ar direktori Valdu Jermanovu pārsprieda jautājumus saistībā ar sadarbību mūzikas skolu jomā.

Paralēli oficiālajai programmai Tautas mūzikas ansambļa „Brīze” dalībnieki sniedza brīnišķīgu koncertu Peldu ielā 2 uz Lattelecom skatuves un vakarā Ikšķiles estrādē, kā arī apmeklēja mūziklu „Tobāgo”. Lai arī ansamblī „Brīze” muzicē tikai profesionāļi, viesi augstu novērtēja mūsu jauniešu muzikālo sniegumu.

Lai sadraudzības partneriem rastos plašāks priekšstats par mūsu kultūru un Latviju kopumā, svētdienā delegācija kopā ar pašvaldības darbiniekiem un jauniešu kora „Soare” dalībniekiem devās ekskursijā, lai kaut nedaudz izjustu Vecrīgas šarmu, redzētu mūsu galvaspilsētas pērli- jūgendstila arhitektūru, kā arī atpūstos Jūrmalā.

Vizītes noslēgumā viesi pateicās par jauko un sirsnīgo uzņemšanu un izteica vēlēšanos apmeklēt Latviju vēlreiz.

Inga Šulca,

Ikšķiles novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

IKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJASIKŠĶILES NOVADU APMEKLĒ DELEGĀCIJA NO BALTKRIEVIJAS

 

Ikšķiles novada pašvaldībā viesojas Baltkrievu delegācija

No 28.februāra līdz 3.martam Ikšķiles novada pašvaldību apmeklēja Stoļinas rajona izpildkomitejas delegācija sešu cilvēku sastāvā.

1.martā delegācija piedalījās oficiālā pieņemšanā pie Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja Induļa Trapiņa. Pieņemšanā, uzrunājot klātesošos, domes priekšsēdētājs pateicās viesiem par izrādīto cieņu, ierodoties atbildes vizītē Ikšķiles novadā. "Mēs ticam, ka turpmāk šīs sadraudzības ietvaros realizēsim dažādus projektus gan kultūras un sporta, gan izglītības jomā,” piebilda priekšsēdētājs. Savukārt Stoļinas rajona izpildkomitejas priekšsēdētāja vietnieks Nesterovičs Mihails delegācijās vārdā sveica pašvaldības vadību un uzdāvināja gleznu ar Baltkrievijas ainavu.

Vizītes ietvaros Baltkrievu delegācija apmeklēja Dienas centru Ikšķilē. Viņi augstu novērtēja pašvaldības centienus rūpēties tieši par senioriem, lai vecākā gada gājuma cilvēkiem būtu iespējas piedalīties dažādās interešu grupās, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un būt pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem.

 Viesošanās laikā sadraudzības partneri iepazinās arī ar pašvaldības izglītības iestāžu darbu Ikšķiles vidusskolā, Tīnūžu pamatskolā un pirmsskolas izglītības iestādē "Urdaviņa”. Katrā iestādē viesiem tika piedāvāta īpaša programma, sveicot tos ar dziesmām, dejām un pat baltkrievu valodā deklamētu dzejolīti. Apskatot skolas, delegāti ar īpašu interesi iepazinās ar interaktīvās tāfeles izmantošanas priekšrocībām mācību procesa pilnveidošanā. Viņi atzina, ka mūsu izglītības iestādes ir modernas un tajās radīti visi priekšnoteikumi, lai bērni varētu sekmīgi mācīties un sevi pilnveidot gan intelektuālajā, gan arī fiziskajā jomā. Sajūsmu izraisīja rekonstruētā Tīnūžu muižas pārvaldnieka ēka, kurā izvietota PII "Urdaviņa” filiāle.

 1.martā delegāti viesojās arī Tīnūžu kultūras mantojuma centrā "Tīnūžu muiža” un uzzināja daudz jauna par mūsu novada vēsturi, kā arī pozitīvi novērtēja lielo ieguldījumu šī centra izveidē. Savukārt piektdienas vakarā Baltkrievu delegācija kopā ar Ikšķiles novada pašvaldības pārstāvjiem tikās novada pašdarbības kolektīvu apsveikuma koncertā, kurā ar saviem priekšnesumiem priecēja "Spolītes” un "Spoles” dejotāji , kā arī dziedātāji no "Puķuzirņa”, "Grama” un "Soares” , bet pēc koncerta ar muzikālo programmu "Latviskā dzīvesziņa” uzstājās un jautrās rotaļās aicināja kopa "Grodi”.

2.martā delegāti viesojās pie mūsu novada uzņēmējiem- Aināra Stiliņa, zemnieku saimniecības "Lauciņi” līdzīpašnieka un SIA "Sula” īpašnieka Linarda Liberta. Viesi bija pārsteigti gan par vērienīgo zemnieku saimniecību, gan oriģinālajām bērzu sulas izmantošanas metodēm, jo Baltkrievijā lielos daudzumos tiek ražota tikai bērzu sula.

Sadraudzības vizītes laikā viesi iepazina ne tikai ar Ikšķiles novadu, bet arī apmeklēja Krievu Drāmas teātra izrādi Rīgā. Stoļinas rajona izpildkomitejas Ekonomikas nodaļas vadītāja vietnieks Berezovskis Genādijs atzina, ka Rīga ir ļoti skaista un sakopta pilsēta, ar brīnišķīgu arhitektūru, tādēļ noteikti vēlētos to vēlreiz apmeklēt.

Nesteroviča kungs vizītes beigās Ikšķiles novada pašvaldībai vēlēja arī turpmāk būt tik pat aktīviem un radošiem. Izpildkomitejas priekšsēdētāja vietnieks augstu novērtēja pašvaldības realizētos projektus: „Dažos gados Jūs esat paveikuši ļoti daudz. Tas rada apbrīnu un cieņu. Jūs varat lepoties gan ar modernām izglītības iestādēm, skaistām un nosiltinātām ēkām, sakārtotu infrastruktūru, gan ar atraktīviem, gudriem un strādīgiem ļaudīm.” Noslēgumā delegācijas vadītājs pateicās par interesanto programmu un silto uzņemšanu.

Pašvaldības izpilddirektors Guntars Kurmis par vizītes rezultātiem ir gandarīts: ”Mēs esam daudz strādājuši, lai godam varētu prezentēt Ikšķiles novadu.” Arī Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš Baltkrievu delegācijas vizīti vērtēja pozitīvi un pauda cerību, ka viņiem pie mums patika un sadraudzības partneri uzzināja daudz jauna par Ikšķiles novadu un Latviju kopumā.

Kā jau esam iepriekš informējuši, 2012.gada vasarā Ikšķiles novada pašvaldības delegācija viesojās Baltkrievijā, apmeklējot pilsētas Stoļinas svētkus.

Ikšķiles novada delegācija viesojas Stoļinā

No 13.jūlija līdz 17.jūlijam delegācija no Ikšķiles novada apmeklēja Baltkrievijas pilsētu Stoļinu, ar kuru tika parakstīts sadraudzības līgums 2012.gada 29.martā I Baltkrievijas un Latvijas sadraudzības foruma ietvaros.

Stoļinas rajons atrodas Brestas apgabalā netālu no Ukrainas robežas un aizņem 3 342 km². Tajā ir 99 apdzīvotas vietas, 2 pilsētas un 20 padomes. Stoļina ir viena no senākajām pilsētām Baltkrievijā, tā pirmo reizi rakstītajos avotos minēta 12.gadsimtā. 14.jūlijā Stoļinas iedzīvotāji atzīmēja savas pilsētas svētkus, uz kuriem bija aicināta ne tikai Ikšķiles novada delegācija, bet arī pārstāvji no sadraudzības pilsētām Polijā un Ukrainā.

Vizītes pirmajā dienā delegācijas tikās ar Stoļinas izpildkomitejas deputātiem un priekšsēdētāju Grigoriju Protosovicki. Sadraudzības partneri apmainījās ar apsveikumiem un laba vēlējumiem. Kā vienu no dāvanām Ikšķiles novada delegācija saņēma gleznu un Stoļinas karogu ar tās simbolu- stārķi.

Pēc oficiālās pieņemšanas rajona vadība kopā ar viesiem devās uz Stoļinas galveno laukumu pie Ļeņina pieminekļa, kur notika pilsētas svētkiem veltīts svinīgs pasākums. To atklāja ar priekšsēdētāja svētku apsveikumu un karogu uzvilkšanu mastā. Kā viens iespaidīgākajiem mirkļiem bija vadības ziedu nolikšanas ceremonija pie Brāļu kapu memoriāla. Neskatoties uz to, ka Baltkrievija ir neatkarīga valsts, padomju laiku tradīcijas netiek noliegtas, tās harmoniski iekļaujas dzīves ritējumā. Kā paši baltkrievi skaidro: "Tā ir mūsu vēsture, un mēs savu vēsturi cienām.”

Jau tradicionāli pilsētas svētkos vadība sveica tos iedzīvotājus, kuriem bijušas nozīmīgas dzīves vai darba jubilejas, kā arī dažādu konkursu uzvarētājus. Ar skaistām dziesmām svētku noskaņojumu veicināja vietējo pašdarbības kolektīvu kolorītā uzstāšanās. Vakarā notika pašdarbības kolektīvu koncerts estrādē un krāšņs svētku salūts.

Vizītes laikā delegācijas apmeklēja Stoļinas novadpētniecības muzeju, kas atrodas Mankoviču parkā, dažādus ražošanas uzņēmumus un iestādes, kā arī vienu no lielākajiem dabas liegumiem- Oļmanskas purvu, kuru ne velti dēvē par "Eiropas plaušām”. Savukārt ar kuģīti viesi devās nelielā ekskursijā pa upi Pripeti. Lai rastos pilnīgāks priekšstats par baltkrievu virtuvi, upes krastā visus cienāja ar gardu zivju zupu, vārītiem kartupeļiem un kupātiem.

Baltkrievi izceļas ar savu sirsnību, "plašo dvēseli" un viesmīlību, līdz ar to nebija pārsteigums, ka savās runās viņi uzsvēra tautu draudzības nozīmi. Kā savā apsveikumā teica Stoļinas izpildkomitejas priekšsēdētājs Grogorijs Protosovickis, kaimiņu tautu draudzība vienmēr pastāvējusi un pastāvēs, neskatoties uz dažādām politiskām spēlēm valdības līmenī.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš par braucienu ir gandarīts: "Baltkrievu draugi šai vizītei bija ļoti cītīgi gatavojušies, piedāvājot delegācijai interesantu un daudzveidīgu programmu. Ir ievadītas sarunas par tālāko sadraudzības veidošanu tieši kultūras jomā, un, domājam, ka nākamā tikšanās reize būs Ikšķilē.”